Galeria filmów slow motion uzyskanych przy użyciu szybkiej kamery ALI Cam-HS1 oraz oświetlacza ALI Lum-MF1 i ALI Lum-C1
W ocenie stanów chorobowych związanych z pracą fałdów głosowych konieczna jest analiza sekwencji slow-motion ukazująca ich pracę podczas fonacji. W tym celu wykorzystywana jest wideostroboskopia lub obrazowanie z użyciem szybkich kamer.
Wykonanie odpowiedniego nagrania wideostroboskopowego wymaga od użytkownika pewnej wprawy. Nawet doświadczony użytkownik nie jest w stanie ustrzec się przed ograniczeniami tej technologii. Nagranie slow-motion z wykorzystaniem techniki stroboskopowej wymaga uzyskania odpowiedniej synchronizacji błysków światła lub momentów zbierania kolejnych klatek filmu z częstotliwością drgań fałdów głosowych. W tym celu potrzebna jest odpowiednio długa, stabilna fonacja. Nie zawsze jest to możliwe. Kiedy fonacja jest zbyt krótka oraz kiedy fałdy głosowe pracują nieregularnie (w związku z istniejącą patologią), stroboskop nie jest w stanie uzyskać synchronizacji, a tym samym nie jest możliwe otrzymanie odpowiedniego do dalszej oceny nagrania wideostroboskopowego. Niestety technika stroboskopowa zawodzi w przypadkach, kiedy dokładne obrazowanie pracy fałdów głosowych jest szczególnie pożądane. Tych ograniczeń pozbawiona jest technika szybkiego filmu z użyciem szybkich kamer - dająca wiarygodny wynik w każdym przypadku, nawet w przypadku dużych patologii.
Poniżej prezentujemy zestawienie filmów uzyskanych przy użyciu wiedostroboskopu oraz szybkiej kamery ALI Cam-HS1.

Podejrzenie porażenia fałdów głosowych na podstawie wcześniejszych badań

Rowek głośni
Przedstawiamy przykładowe nagrania slow-motion uzyskane przy użyciu szybkiej kamery ALI Cam-HS1 oraz oświetlacza ALI Lum-MF1 i ALI Lum-C1 ukazujące niuanse pracy fałdów głosowych dla osób zdrowych oraz z różnymi patologiami.













2400 fps

3200 fps

3200 fps
Dodatkowo, poza szczegółowym obrazowaniem pracy fałdów głosowych w trybie High-Speed szybka kamera ALI Cam-HS1 udostępnia tryb wysokiej rozdzielczości (HD) do ogólnego obrazowania całej krtani i diagnostyki zmian organicznych - poniżej prezentujemy przykładowe filmy w tym trybie przy standardowym oświetleniu oraz oświetleniu jedynie światłem zielonym.


Część nagrań wideo uzyskano dzięki uprzejmości prof. dr hab. med. Ewy Niebudek-Bogusz z Kliniki Audiologii i Foniatrii Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.
Uwaga! W starszych przeglądarkach oraz w celu odtworzenia filmu w nominalnej rozdzielczości należy kliknąć na miniaturze prawym klawiszem myszy i otworzyć film w nowej karcie lub oknie.